Danube Wine Challenge goes virtual

Projekt Danube Wine Challenge pokračuje vo virtuálnom priestore

V dôsledku všeobecne platných nariadení a opatrení v súvislosti s pandémiou Covid-19 boli organizátori projektu Danube Wine Challenge nútení presunúť aktuálny ročník medzinárodnej súťaže vín na rok 2021. V súlade s filozofiou vzdelávania odbornej i laickej vinárskej verejnosti a vnímania vína ako nástroja poznania historického a kultúrneho dedičstva nášho regiónu, sme sa rozhodli pokračovať v tomto projekte vo virtuálnom priestore.

Vďaka podpore našich sponzorov a partnerov projektu sme pripravili niekoľko on-line master class, t.j. dištančných webinárov spojených s degustáciou, za účasti renomovaných medzinárodných vinárskych odborníkov. Živé prenosy sa natáčali v priestoroch ikonického kaštieľa a vinárstva Chateau Béla, ktoré sa od ročníka 2019 stalo hostiteľom súťaže.

Výber tém bol jednoduchý a vychádzal z pôvodne plánovaného odborného sprievodného programu súťaže. Zamerali sme sa na oranžové vína, ako horúcu tému spojenú s návratom k tradíciám, a na červené vína z Frankovky modrej (Blaufränkisch), kľúčovej modrej odrody Dunajského regiónu. Výber vín zo Slovenska a z rakúskeho Burgenlandu sme zostavili spoločne s našimi partnermi, slovenskými vinármi a marketingovou agentúrou Wein Burgenland.

Dôležitou súčasťou celého projektu bolo predstavenie najnovšej línie prémiových slovenských kalichov RONA Linea Umana z ultra tenkého skla (kryštalínu) „hand-made-by-machine“. V súčasnosti jediný špeciálne vyvinutý kalich na oranžové víno – LU orange wine 460 ml – mal počas vysielania svetovú premiéru!

Odbornú a technickú prípravu, scenár, réžiu a moderovanie živých prenosov mala na starosti Edita Ďurčová, riaditeľka Danube Wine Challenge, enologička a medzinárodná degustátorka.

Je pre nás veľkou cťou, že naše pozvanie zúčastniť sa odborných webinárov, prijali renomovaní mezinárodní vinárski odborníci:
Frank Smulders MW – Master of Wine, vinársky konzultant, kritik a lektor WSET, Weinakademiker H.C., riaditeľ nákupu pre O’Key Hypermarkets (Rusko), NL
Elizabeth Gabay MW – Master of Wine, autorka publikácie Rosé, Understanding the pink wine Revolution, dopisovateľka, kritička a degustátorka (napr. Decanter, Meininger’s a i.), UK/ FR
Simon Woolf – autor publikácie Amber revolution, vydavateľ stránky The Morning Claret, dopisovateľ a degustátor (napr. DECANTER, Meininger’s a i.), UK
Georg Schweitzer – riaditeľ Wein Burgenland, DipWSET, Weinakademiker, Lektor Austrian Wine Academy, poslucháč Institute of Masters of Wine, AT
Maurizio Dante Filippi – someliér Sala della Comitissa, Najlepší someliér Talianska 2016, autor Linea Umana, IT

Záznamy zo živých prenosov si môžete pozrieť tu:

– Oranžové vína:

– Frankovka modrá / Blaufränkisch

– Frankovka modrá / Blaufränkisch – pokračovanie:

PARTNERI / SPONZORI:

       

Organizátor podujatia:

Zabezpečovateľ live streamovania: