Víno JE KULTÚRA

DANUBE WINE CHALLENGE (DWC) je projekt, ktorého cieľom je pomôcť pri zvyšovaní povedomia o kvalitnom víne, pretože víno je kultúra. Medzinárodnou súťažou vín, ktorá sa koná každoročne v ikonickom kaštieli Château Bela, sa pre organizátorov všetko len začína…

Verejné gala degustácie s názvom Danube Wine Day alebo Deň dunajských vín, patria do série sprievodných podujatí projektu. Sú určené pre spotrebiteľskú verejnosť, milovníkov vína a vinárskych profesionálov. Konajú sa postupne v rôznych regiónoch Slovenska. Predstavujú sa tu vína, ktoré ocenila prestížna medzinárodná jury na aktuálnom ročníku DWC veľkou zlatou, zlatou alebo striebornou medailou a ktoré získali ďalšie mimoriadne ocenenia.

Na Ondreja, 30. novembra 2022 sa konala adventná verejná gala degustácia v hlavnom meste Slovenska – v meste na Dunaji. Bratislavský Danube Wine Day sa uskutočnil v kongresových priestoroch hotela PARK INN by Radisson Danube Bratislava, ktorý bol partnerom podujatia. Pre vinárov je 30. november symbolický dátum, lebo  sa hovorí, že „na Svätého Ondreja sa z muštu stáva víno“.

Návštevníci mali možnosť ochutnať okrem ocenených vín aj ďalšie vzorky úspešných vinárov, ktorí ich osobne prezentovali a nalievali.

Účastníci podujatia mohli ochutnať aj ďalšie produkty, ktoré k adventnému času, k Vianociam a najmä k vínu neodškriepiteľne patria: pralinky, čokoládu, kakao, sušené ovocie, lahôdky z kačacej pečene, kávu… Takisto sa mohli inšpirovať pri prezentácii nápojového skla a gastro pomôcok.

Vyvrcholením večera bolo nesporne slávnostné odovzdávanie mimoriadnych ocenení DWC 2022, ktoré moderoval populárny herec, milovník vína a ambasádor súťaže Michal Hudák. Úspešným vinárom odovzdala trofeje RONA svetovo uznávaná šľachtiteľka viniča pani Dorota Pospíšilová, autorka úspešných slovenských odrôd  Breslava, Devín, Dunaj, Hron a ďalších. Pre všetkých zúčastnených bola prítomnosť tejto významnej osobnosti slovenského vinohradníctva a vinárstva a možnosť porozprávať sa s ňou pri degustácii vín z jej odrôd, životným zážitkom. Pretože víno je kultúra, kultúra ktorá spája ľudí a zbližuje národy.