DANUBE WINE CHALLENGE IWC 2021 (Tlačová správa)

 

Po dvojročnej vynútenej prestávke spôsobenej pandémiou sa 20. – 24. októbra 2021 uskutočnila prestížna medzinárodná vinárska súťaž Danube Wine Challenge. Aj tentoraz sa konala v ikonickom hoteli Château Béla pod taktovkou výkonnej riaditeľky tohto projektu, enologičky a medzinárodnej hodnotiteľky vína Edity Ďurčovej. Organizátorom sa podarilo zostaviť hviezdnu porotu, v ktorej zasadli špičkoví medzinárodní degustátori zo šestnástich krajín sveta vrátane Slovenska a Českej republiky.

Danube Wine Challenge je vrcholné podujatie vinárskeho roka nielen na Slovensku, ale aj v rámci Strednej Európy. Okrem toho, že sa koná pod vysokým patronátom OIV (Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno),  je aj riadnym členom Svetovej federácie veľkých medzinárodných súťaží vína a destilátov (VINOFED), ktorá združuje osemnásť prestížnych súťaží v dvanástich krajinách na štyroch kontinentoch. Na Slovensku sa stretli organizátori až ôsmich z nich – Vinalies Internationales Paris, Mondial du rosé, Bacchus Madrid, Mondial des Vins Blancs Strasbourg, Mondial des Pinots, Mondial du Merlot, Mondial des Vins Extremes a samozrejme, Danube Wine Challenge.

 

Celkovo porotcovia hodnotili viac ako 500 vín z 11 krajín (Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Nemecka, Austrálie, Španielska, Francúzska, Maďarska, Talianska, Srbska a Severného Macedónska). Najviac zastúpené boli slovenské vína (60%). V súťaži prevládali biele (40%) a červené (33%) tiché vína, ale samozrejme, nechýbali ani šumivé, či vína so zvyškovým  cukrom a vzácne prírodne sladké vína. Zaujímavosťou tejto súťaže bola aj kategória biele macerované vína (oranžové vína), ktorá bola vlani oficiálne uznaná rezolúciou OIV. Členom poroty bol aj uznávaný expert na tento štýl vína Simon Woolf, hodnotiteľ a dopisovateľ pre Decanter.

Podľa prísnych pravidel OIV môžu byť v súťaži pod jej patronátom pridelené medaily najviac tridsiatim percentám všetkých hodnotených vín. O vysokej kvalitatívnej úrovni tohto ročníka Danube Wine Challenge svedčí, že mnoho vín, ktoré dostali viac ako 84 bodov, čo je hranica pre striebornú medailu, zostalo bez ocenenia. 30%-ný limit znamenal, že medaily sa mohli udeliť až od hodnotenia 87,25 bodu.  Z prihlásených vín nakoniec získalo 11 produktov veľkú zlatú, 115 zlatú a 25 striebornú medailu. Slovenskí vinári si zo súťaže odnášajú 8 veľkých zlatých, 72 zlatých a 13 strieborných kovov.

Okrem toho boli udelené aj ďalšie špeciálne ocenenia. Prix VINOFED – Danube Wine Challenge 2021 pre celkovo najvyššie hodnotené tiché suché víno (do 4 g/l zv. cukru, bez rozdielu farby: biele, ružové alebo červené), získalo slovenské červené víno Amicius Cabernet Sauvignon 2018 (Amicius, Bátorove Kosihy, JVO). Šampiónmi súťaže Danube Wine Challenge 2021 sa stali víťazi finálovej degustácie (Master tasting), v kategórii tiché suché biele víno Gilvesy Varadi Furmint 2018 (Gilvesy Winery, Badacsony, Maďarsko) a v kategórii červené suché víno Cabernet Sauvignon 2018 (Chateau Kamnik, Macedónsko).  Trofej pre Najlepšie Veltlínske zelené si odnáša slovenské vinárstvo IR – Víno Rariga za Veltlínske zelené 2018 a Trofej pre Najlepšiu Frankovku modrú získalo rakúske vinárstvo Esterházy Wein za Blaufränkisch Leithaberg DAC St. Georgen 2019. Toto ocenenie sa udeľuje najvyššie hodnotenému tichému suchému bielemu resp. červenému vínu z danej odrody (do 4 g/ l zv. cukru). V ostatných kategóriách podľa Štatútu sa vyhlásili víťazi (najvyššie hodnotené vína).

Mimoriadne ocenenie za najlepšiu kolekciu vín Danube Wine Challenge 2021 získalo slovenské vinárstvo KARPATSKÁ PERLA zo Šenkvíc. Aurelius cibébový výber 2018 z tohto vinárstva sa zároveň stalo najvyššie hodnoteným vínom zo Slovenska a aj absolútne v celej súťaži, keď mu porota pridelila rekordných 96 bodov a  veľkú zlatú medailu.

Dôležitou súčasťou projektu Danube Wine Challenge sú odborné prednášky, prezentácie, návštevy vinárstiev,  spoločné degustácie spojené s miestnou gastronómiou. Tento rok sa hosťujúci experti venovali téme hybridov a krížencov, pričom s hlavnou prednáškou vystúpil jeden z najslávnejších žijúcich ampelografov na svete, profesor Jean-Michel Boursiquot z Montpellier (FR). Podobne rezonovala diskusia o odrode Rizling vlašský pod vedením Elizabeth Gabay MW, ktorú sprevádzala voľná degustácia slovenských vlašákov. Obe prednášky spolukomentoval Frank Smulders MW, ktorý od vlaňajška spolupracuje so slovenskými vinármi a vyberá vína najmä pre ruský trh.

Prezident federácie VINOFED, Fernando Gurucharri, bol na súťaži aj pred dvomi rokmi, vtedy ako komisár OIV a VINOFED, aby posúdil, či Danube Wine Challenge spĺňa prísne kritériá pre udelenie patronátu prvej inštitúcie a pre prijatie do druhej. Tento rok sa sem vrátil s nadšením a, ako povedal, všetky kvalitatívne očakávania boli napriek ťažkému obdobiu naplnené. Prezident nešetril chválou: „Nádherné prostredie kaštieľa vytvorilo degustátorom jedinečné pracovné podmienky. Krásna krajina, pohostinní, milí, kultúrni a vzdelaní ľudia, skvelé vína a bohatá stredoeurópska gastronómia, to všetko predstavuje výborné predpoklady  nielen pre samotnú súťaž, ale aj pre rozvoj eno-gastronomického turizmu.“


Igor Štumpf
, prezident súťaže Danube Wine Challenge, k tomu dodal: „Je to príležitosť na zviditeľnenie kvalitných vín aj od menších vinárov, pre ktorých sú podobné súťaže v zahraničí finančne a logisticky nedostupné. Renomovaní medzinárodní  degustátori prišli na Slovensko, aby hodnotili naše vína a podali o nich správu celému vinárskemu svetu.“  

Edita Ďurčová, výkonná riaditeľka súťaže, k tomu dodala: „Víno je vyslancom dobrých správ o krajine. Žiadny iný produkt nedokáže pritiahnuť pozornosť novodobých cestovateľov, ktorí túžia objaviť nové regióny a ochutnať ich cez miestne víno a kuchyňu. Musíme využiť každú príležitosť doma i v zahraničí, aby sme prostredníctvom našich vín propagovali Slovensko ako atraktívnu turistickú destináciu.“

Jürgen Gruber, generálny manažér Hotela Chateau Béla, doplnil: „Bol som prekvapený, ale mali sme mnoho hostí, ktorí k nám prišli len kvôli vínnej turistike!“ Všetci sa zhodli na tom, že víno je základným elementom komunikácie, je najlepším a najpríjemnejším ambasádorom svojej krajiny.

Poďakovanie organizátorov patrí všetkým partnerom a sponzorom, vďaka ktorým sa aj napriek neľahkej epidemiologickej situácii podujatie Danube Wine Challenge 2021 mohlo uskutočniť na najvyššej úrovni, čo potvrdili aj hodnotenia prítomných expertov OIV a VINOFED a dalších členov degustačnej jury.

 

Hlavný partner podujatia: Hotel Chateau Béla

Partneri podujatia: Slovakia TravelRONAWein BurgenlandPurginaBóna Labels, SOŠ hotelových služieb a obchodu Nové Zámky, EVIRSSVANárodní vinařské centrumBricolReal KChateau RúbaňLucka – tvoj vodný svetCaffé TriesteZAX – hand made chocolate, Vinohrady Jasová, Martin Sloboda,…

Návštevy vinárstiev a degustácie: Vinárstvo Chateau BeláViaJurVinárstvo Zlatý RohSlobodné vinárstvoVíno MagulaKasnyik – rodinné vinárstvoVinárstvo BertaStrekov 1075Bott Frigyes a ďalší.

FOTOGALÉRIE

Najnovšie z Tlačové správy