International wine competition

Danube Wine Challenge

  • Chateau Belá
;

The main goal of the Danube Wine Challenge is to focus attention primarily on wines from the countries through which the Danube River and its tributaries flow and which share common historical, cultural, winemaking and gastronomic traditions.

The competition is open to wines from all over the world, with the aim of pointing out the quality of Slovak wine, which is firmly anchored in the Central European area, but mainly to highlight its importance in the international context of wines. The competition will thus provide an extraordinary and unique opportunity to compare wines from different regions of the world, which differ from each other due to different soil and climatic conditions, as well as the diversity of the style of growing vines and making wine.

The competition is a member of VINOFED

World Federation of Major International Competitions of Wine and Spirits

Competition under the high patronage of the OIV

International Organization of Vine and Wine

Event schedule plan

Latest events

Obľúbené podujatie Nevinne o víne je najväčšia ochutnávka vína na Pohroní. Viac ako 20 vinárov zo Slovenska a zahraničia Vám predstaví viac ako 200 druhov vína.

Obľúbené podujatie Nevinne o víne je najväčšia ochutnávka vína v Košiciach. Viac ako 30 vinárov zo Slovenska a zahraničia Vám predstaví viac ako 300 druhov vína. Okrem iných Vám budú predstavené aj vína, ktoré ocenila prestížna medzinárodná jury na 10. ročníku veľkej medzinárodnej súťaže vín Danube Wine Challenge 2023 veľkou zlatou, zlatou a striebornou medailou alebo iným ocenením.

Obľúbené podujatie Danube Wine Day v novom šate pod novým názvom: Nevinne o víne. Koncept prináša novinky z vinárstiev, podujatia a skvelé víno nielen z Podunajskej nížiny. 20 vinárov z celého Slovenska a zahraničia vám predstaví viac ako 200 druhov vzoriek vína.

20 vinárov z celého Slovenska a zahraničia vám predstaví viac ako 200 druhov vzoriek vína. Spoznajte vína, ktoré ocenila prestížna medzinárodná jury na 10. ročníku medzinárodnej súťaže vín Danube Wine Challenge 2023 veľkou zlatou, zlatou a striebornou medailou. VSTUPNÉ: 18€ (vstupenky v predpredaji: 15€ iba na KamZaVinom.sk) V cene vstupenky je bezodný pohár na konzumáciu vína a 5€ kupón na nákup fľaše vína so sebou.

Príďte sa stretnúť s priateľmi, vinármi a dovozcami vína na Danube Wine Day v Nových Zámkoch a vychutnať si príjemnú spoločnosť, skvelé víno a dobrú zábavu.

 

General Partner

Main Partner

Destination partner

Partners

Media Partners

Latest posts

News

Danube Wine Challenge becomes biannual

The Danube Wine Challenge is the only competition in the territory of the former Czechoslovakia that...

more

Press Release: THE WINE CHAMPIONS ARE SLOVAKIA AND GERMANY

19.6.2023 BRATISLAVA: Red wine from Southern Slovakia CABALI Selection 2018 from winemaker Martin Po...

more

Press Release: DANUBE WINE CHALLENGE IWC 2022

The ninth edition of the prestigious international wine competition Danube Wine Challenge took place...

more

Press Release: DANUBE WINE CHALLENGE IWC 2021

After a two-year enforced break caused by the pandemic, the prestigious international wine competiti...

more

Press Release: DANUBE WINE CHALLENGE 2019 AWARDS WINNERS

Belá (Štúrovo, Slovakia), June 2019 – Danube Wine Challenge results and special awards announced The...

more
Newsletter

Don't miss any news