Nevinne o víne na Pohroní 2024: Katalóg vinárov a vín najväčšej ochutnávky vína

Zoznam vinárov podľa oblastí s odkazom na ich webové stránky a online predajne s krátkym profilom a logom.

Vinohradnícka oblasť Tokaj

Východoslovenská vinohradnícka oblasť

Strednoslovenská vinohradnícka oblasť

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť

Nitrianska vinohradnícka oblasť

Malokarpatská vinohradnícka oblasť

Bosna a Hercegovina   Maďarsko   Svet 

 

 

Vinohradnícka oblasť Tokaj 

 

Ostrožovič, Veľká Tŕňa

www.ostrozovic.sk 

Víno sa rodí vo vinici, zreje v pivnici, ale pramení predovšetkým zo srdca. Naše tokajské vína z neho vyvierajú už takmer tridsať rokov; v čarovnom kúte Slovenska, vo Vinohradníckej oblasti Tokaj, kde sa dokonale snúbi bohatstvo prírody s prácou hrdých vinárov. Naša rodina sa stará o 58 hektárov rodivých vinohradov a vyrába vína najvyššej kvality. V tufových pivniciach nám zrejú tokajské výbery, ktoré víťazia v súťažiach po celom svete, ale nezabúdame ani na ľahké vína vhodné pre každú príležitosť. S našou prácou sa stretnete v reštauráciách, baroch či vinotékach vám ponúkame výber skutočne toho najlepšieho z najlepších.

ZOZNAM VÍN

Muškát žltý, Kolekcia Solaris, neskorý zber, biele suché 2022
Furmint, Special collection, výber z hrozna biele suché 2022
Lipovina, Kolekcia Solaris, kabinetné biele polosuché 2022
Sága, sýtené biele polosuché 2022
Trilogy, Special collection, výber z hrozna biele polosuché 2022
Hankove, Special collection, výber z hrozna biele polosladké 2022
Tokajský výber 3 – putňový žlté sladké 2005
Furmint, Natural sweet, bobuľový výber biele sladké 2021
Lipovina, Natural Sweet, bobuľový výber biele sladké 2021
Tokajský výber 6 – putňový žlté sladké 2003
Tokaj cuvée, Kolekcia Saturnia, slamové biele sladké 2021


 

Východoslovenská vinohradnícka oblasť 

 

MEA GRATI, Ladmovce

Príbeh vinohradov a vinárstva MEA GRATI je príbehom vďačnosti. Vďačnosti, ktorá sa v nás rodí pri pokojnom splynutí s prírodou, pri momentoch s blízkymi aj pri pohľade na všetko dobré, čo nám život ponúka a čím nás neraz prekvapí. Starostlivosť o vinič a príprava výnimočného vína je našou cestou vďačnosti. Vinohradnícke a vinárske remeslo je našou vášňou, pri ktorom sme sa naučili veľkej trpezlivosti a pokore. Sme vďační, keď po mnohých mesiacoch vidíme výsledok práce prírody aj tej našej – príjemné a vyvážené víno vysokej kvality, ktoré mnohí považujú za jedinečné už pri prvom ochutnaní. Našim bielym vínam kraľujú tradičné tokajské odrody – predovšetkým Muškát žltý, nasledovaný odrodami Furmint a Lipovina, ktoré sa snažíme pripraviť do zážitkových variácií suchých ale aj sladkých vín. Unikátnosťou pre región v ktorom pôsobíme je ponuka našich červených vín. Nami pestované odrody Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon a Syrah dokážu načerpať maximum z terroir našej vinohradníckej oblasti, dozrieť do výnimočných kvalít a umožniť nám pretvoriť našu vďačnosť do výnimočných slovenských červených vín.

ZOZNAM VÍN

Frizzante Muškát žltý biele polosuché 2022
Muškát žltý biele suché 2022
Furmint biele suché 2023
Muškát žltý biele polosladké 2022
Pinot Noir rosé ružové suché 2022
Pinot Noir tosé ružové polosuché 2023
Pinot Noir   červené suché 2018
MerSy červené suché 2022
Pinot Noir červené polosladké 2019

 


 

 

Stredoslovenská vinohradnícka oblasť

 

 

Vinárstvo J a J Knápek, Rykynčice

Sme malá rodinná firma, so sídlom vo Zvolene, ktorá vznikla v roku 1992. Objemom výroby sa zaraďujeme medzi menšie vinárske firmy, čo nám umožňuje zamerať sa na kvalitu produkovaných vín. Výnimočná poloha vinohradov (na náhornej vrchovine Krupinskej planiny) a redukcia úrody umožňuje pestovať hrozno dosahujúce prirodzene vysoké hodnoty cukornatosti, takže nie je potrebné mušty docukrovať. Odborníci nazývajú túto oblasť ako „Malý Tokaj“. Naša firma je zakladajúcim členom OZ Eko IPROVIN Slovakia, čo je Združenie vinohradníkov a vinárov Slovenska, ktoré produkuje hrozno a víno prísne ekologicky orientovanou technológiou:

  • ochranná známka ekologického produktu,
  • špičkové vína bez rezíduí pesticídov a cudzorodých látok,
  • minimálne zaťaženie krajiny hnojivami a pesticídmi,
  • návrat prírody do poľnohospodárskej krajiny,
  • zodpovednosť za zdravie a životné prostredie,
  • partnerstvo s prírodou.

Všetky vína sú vyrobené reduktívnou metódou riadeného kvasenia a vďaka novým technologickým postupom si zachovávajú svoj výrazný odrodový charakter, čistú vôňu a sviežu lahodnú chuť. Určené sú hlavne pre náročných konzumentov, ale tiež pre nevšedné príležitosti, čoho dôkazom je skutočnosť, že tieto vína ochutnal aj pápež Ján Pavol II. na slávnostnom obede v Badínskom Seminári pri príležitosti jeho návštevy Banskej Bystrice v roku 2003. Spočiatku sme sa zaoberali výrobou vína z nakúpenej suroviny, väčšinou z oblasti južného Slovenska, ale od roku 2001 obhospodarujeme vyše 30 hektárov rodiacich vlastných viníc s bohatou odrodovou skladbou – 12 odrôd.

ZOZNAM VÍN

Muškát moravský Frizzante biele suché 2023
Feteasca regala biele suché 2022
Rulandské šedé biele suché 2022
Tramín červený biele suché 2022
Rizling vlašský biele suché 2022
Svätovavrinecké červené  suché 2021
Frankovka modrá červené  suché 2021


Južnoslovenská vinohradnícka oblasť

 

Amícius, Bátorové Kosihy

www.amicius.sk 

Vinárstvo Amicius vzniklo v roku 2009 spojením dvoch vinárov Ing. Zoltána Matušeka a Ing. Zoltána Juhásza. V súčasnosti obaja budujeme spoločnú prevádzku zameranú na výrobu kvalitných odrodových vín. Ide o malé, ale rýchlo rozvíjajúce sa vinárstvo v Bátorových Kosihách, ktoré sa nachádza v malebnom prostredí Južnoslovenskej oblasti. Momentálne hospodárime s 2 ha vlastných viníc a pri zvyšku kladieme dôraz na výber kvalitnej suroviny výlučne z vinohradníckej časti katastra obci Bátorove Kosihy hon Galamboš a hon Hlboká. Zameriavame sa na odrody, ktorým vyhovujú miestne pôdne a klimatické podmienky. Naša momentálna produkcia je 22 000 fliaš vína, ale do budúcna vidíme potenciál na rozvoj vinárstva aj z oblasti technológie aj na zvýšenie produkcie. Pri svojej práci vidíme úzky kontakt s prírodou a podiel na tvorbe krajiny okolo nás. Vyrobené víno reprezentuje našu oblasť, náš kraj. Pri výrobe vína sa snažíme zachovať typickú odrodovú chuť a vôňu, vína sú svieže, ľahké, príjemné v chuti a lahodne sa pijú, chuťovo čisté s peknými kyselinami s tónom južnoslovenskej pôdy. Snažíme sa sledovať chute a želania našich konzumentov vín a prihliadať na to pri ich výrobe, ale zároveň dodržiavať aj typickú odrodovú chuť a vôňu. Našim cieľom je naďalej vyrábať chutné a kvalitné vína, ktoré budeme vedieť propagovať aj na trhu v širšom rozsahu a zákazníkom poskytovať garanciu, že pijú kvalitné víno. Ale hlavným cieľom je, aby sme ďalej podávali naše skúsenosti a vedomosti našim deťom, z generácie na generáciu.

ZOZNAM VÍN

Veltlínske zelené biele suché 2023
Hibernal biele suché 2023
Semillon biele suché 2023
Pinot Blanc biele suché 2022
Ywett – cuvée Iršai Olivér, Tramín červený, Muškát žtý biele polosladké 2023
Rizling rýnsky biele polosladké 2023
Frankovka modrá ružové perlivé ružové polosuché 2023
Sauvignon sauvignon rosé ružové polosladké 2023
Dunaj červené suché 2022
Cabernet Sauvignon červené suché 2021


 

 

Borvin, Gbelce

www.borvin.sk 

Domovom nášho rodinného vinárstva BORVIN  je od roku 2013 malebný vinohradnícky hon Galambos v obci Bátorove Kosihy na Južnom Slovensku. Nachádzame sa v strede trojuholníku miest Štúrovo, Komárno a Nové Zámky, kde ročná priemerná teplota dosahuje 11,5 ˚ C. Priemerné ročné zrážky v objeme 530 mm sú rovnomerne rozložené a juhozápadne orientované vinohrady sa nachádzajú v priemere vo výške od 120 mnm do 190 mnm, pričom pôda je prevažne hlinito-ílovitá, resp. stredne ťažká ílovitá.  Táto krásna, členitá príroda dáva výborné podmienky na pestovanie hrozna a výrobu kvalitných vín. Ročná produkcia nášho vinárstva je približne 8000 až 10000 fliaš. Zameriavame sa hlavne na  výrobu klasických, naturálnych červených vín, ktoré fermentujú spontánnym spôsobom v otvorených kadiach (bez pridania prídavných látok, ako kvasinky, enzýmy, živná soľ, kyseliny, taniny, cukor.. atď). Naše červené vína dlhodobo vyzrievajú v dubových (aj barrique) sudoch o objeme 225 až 500 litrov a do fliaš sa dostávajú v priemere po 1,5 až 2,5 ročnom vyzrievaní. Sú to vína vhodné na dlhodobú archiváciu. V portfóliu vinárstva nájdete v menšom množstve aj modernejšie, reduktívne, svieže biele vína ako aj oxidatívnym spôsobom pripravené naturálne biele vína a „šupkáče“ (orange wine). Hrozno pre naše vína pochádza prevažne od našich kamarátov – vinohradníkov z najlepších polôh Južného Slovenska.. zo Strekova, z Mužle, z Gbeliec a z Modran,  pričom samozrejmosťou je nie len v našom vinohrade ale aj u našich vinohradníkov selekcia hrozna a zaťaženie koreňov max. do 2 kg, pričom viac ako polovica vinohradov, z ktorých spracovávame hrozno, je postrekovaná len bio postrekmi. Hlavnou zásadou pri našich vínach je spracovať hrozno šetrným prístupom a robiť čím menej zásahov do vín.  Od roku 2017 sa všetky naše vína fľaškujú bez filtrácie.

ZOZNAM VÍN

Rizling vlašský natural biele suché 2023
Riesling natural biele suché 2023
Irsai Oliver biele suché 2023
Noria  biele polosuché 2023
Cabernet franc červené suché 2022
Dunaj červené suché 2022
Zero cuvée červené suché 2022
Terra cuvée červené suché 2021


 

Vinárstvo S, Strekov

vinarstvos.sk 

 

Vinárstvo S je pomerne nové vinárstvo vo vyhlásenej vinárskej obci Strekov v južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Prvé vína sa urodili v novovysadených vinohradoch v roku 2016. Vinárstvo je zamerané na konsolidáciu starších vinohradov a jeho cieľom je výroba prémiových vín z odrôd typických tradičných v tomto regióne ako aj z novo-vyšľachteného slovenského kríženca Dunaj, ktorému sa na juhu Slovenska mimoriadne darí. Keďže sú vinohrady na začiatku obnovy, výroba vín je zatiaľ v malých objemoch a narastať bude postupne.

ZOZNAM VÍN

Rizling rýnsky biele suché 2020
Rizling rýnsky biele suché 2022
Rizling vlašský biele suché 2023
Nitria rosé ružové suché 2023
Alibernet červené suché 2020
Dunaj červené suché 2021


Naše vinohrady, Nové Zámky

www.nasevinohrady.sk 

Vinárstvo NAŠE VINOHRADY vyrába víno z vlastného hrozna, ktoré je dopestované vo vlastných vinohradoch v Strekovskom vinohradníckom rajóne. Táto vinohradnícka oblasť poskytuje odrodám, ktorým sa venujeme, najviac slnečných dní na Slovensku. Rozloha vinohradov je celkovo 150 ha, z toho 90 ha kompletne reštrukturalizovaných v Novej Vieske, 60 ha v obci Rúbaň.


Via Magna, Nové Zámky

www.vinoviamagna.sk 

V roku 2015 sme začali s obhospodarovaním vinohradov v obciach Nová Vieska a Rúbaň, ktoré sa nachádzajú v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, v Strekovskom vinohradníckom regióne. V Novej Vieske spravujeme 90 ha vlastných viníc a máme ambície vinohradníctvo v najbližšom období rozšíriť o 25 ha, aby sme naplno využili potenciál všetkých vinohradníckych polôh. V Rúbani obhospodarujeme 33 ha vlastných vinohradov, ktoré sú staršie, hlboko zakorenené, nesúce potenciálnejšie vína. Vinice sú zložené zo slovenských novošľachtencov, tradičných a medzinárodných odrôd viniča. Vinice obhospodarujeme s dôrazom na citlivý dopad k životnému prostrediu, hrozno máme zdravé a neprechemizované. V 2019 roku sme založili dve vinárstva. Vinárstvo Naše Vinohrady je orientované na výrobu vín určenú pre obchodné siete. Vinárstvo VIA MAGNA sa zameriava na výrobu prémiových vín určených pre gastro segment a privátnych klientov. VIA MAGNA je malé vinárstvo, ktoré spracováva vlastné hrozno s dôrazom na pôvod a šetrné spracovanie. Pre budúce vína sa hrozno vyberá z najlepších polôh a najvhodnejších odrôd, ktoré naše vinice v danom ročníku ponúkajú. Vína sa preto rodia potenciálne, s jasnou odrodovou črtou, VEGAN a s nízkym obsahom histamínu. Budúce víno sa rodí vo vinici, preto je nevyhnutné pestovať vlastné hrozno. Vďaka tomu máme pri výrobe vín istotu, že pochádzajú z redukovaných úrod a z neprechemizovaného hrozna. Spracovanie hrozna a výroba vína prebieha pomocou moderných a šetrných technológií, aby sme nemuseli robiť technologické zásahy do hroznových štiav a vín. Vinárstvo je objemovo malé, kapacita má úroveň 60.000 litrov. Vyzrievanie vín prebieha v nerezových nádobách a v kvalitných, francúzskych, dubových sudoch. Skladovanie nafľaškovaných vín prebieha pri 16°C, aby sa zabezpečili ideálne podmienky pre skladovanie vín.


 

Nitrianska vinohradnícka oblasť

 

Hrčka-Benian Winery, Vinohrady nad Váhom

fb.com/hrckabenianwinery

Rodinné vinárstvo v údolí rieky Váh pod svahmi Považského Inovca.

ZOZNAM VÍN

PÉT NAT, RIZLING VLAŠSKÝ biele suché 2022
RIZLING VLAŠSKÝ sur lie biele suché 2022
SAUVIGNON BLANC kryo biele suché 2022
PINOT GRIS battonage biele suché 2020
Pinot Noir rosé ružové suché 2022
RIZLING RÝNSKY natural biele polosuché 2022
VÁH rosé ružové polosladké 2022
TRAMÍN ČERVENÝ kryo červené polosladké 2022
PINOT NOIR, semi-carbonique, barrique červené suché 2020
PINOT NOIR semi-carbonique, barrique červené suché 2018
CA-VA cuvée  suché 2022


Hubert Sekt, Sereď

hubertsekt.sk

Vinárstvo Hubert J.E. sa stal prvým miestom v Európe mimo Francúzska, kde sa začalo s výrobou šumivého vína podľa originálneho francúzskeho receptu. Od tých čias si zakladáme na tom, aby naše sekty vyjadrovali eleganciu, luxus a najvyššiu kvalitu. Sme hrdí na to, že ďalej uchovávame tradíciu a svetovo uznávanú chuť našich slovenských sektov.


 

Malokarpatská vinohradnícka oblasť

 

Ovocinár Hrehor, Skalica

ovocinarhrehor.sk 

Pestovaniu ovocia sa venujeme od r. 1994 tradičným aj moderným spôsobom. Naše vinárstvo sme založili v r. 2012 doslova “ na kopci “ v skalických vinohradoch. Našim krédom je rešpekt k prírode a láska k pôde rodného kraja, ktorá nám rodí naše ovocie. Našim cieľom je najvyššia možná kvalita našich jedinečných ovocných vín. Dbáme na top kvalitu vstupnej suroviny, preto vyrábame prioritne z vlastného ovocia. Všetko ovocie oberáme prebierkou a umývame čím získavame najviac chuťových a aromatických látok, ukrytých v ovocí. Naše vína NEVYRÁBAME z koncentrátov ako je to dnes rozšírené, nepoužívame ani umelé farbivá a arómy. Zameriavame sa na výrobu vzácnych ovocných vín a vín vyrobených špeciálne pre privátnych klientov. V našej pivnici máme tiež raritu ako je víno z divých čerešní, aké podľa dostupných informácií nevyrába žiadne vinárstvo. Prešli sme vývojom a hľadaním ciest od výroby živých vín, až k vínam moderným a unikátnym v ktorých vám odovzdávame našu lásku a radosť s výroby vína.

ZOZNAM VÍN

Ovocné víno Z dulí biele  2023
Ovocné víno Z jabĺk biele  2020
Ovocné víno Z rebarbory „Mladí umelci“ frizzante biele  2022
Ovocné víno Z rebarbory „Vidím Ťa srdcom“ frizzante biele  2022
Ovocné víno Šípkové „Wild rosé“ ľadové, barique light oranžové  2023
Ovocné víno Z rebarbory „ReBarbora“ ružové  2023
Ovocné víno Z malín ružové  2023
Ovocné víno cuvée malín, egreša a červených ríbezlí „Timea“ červené  2023
Ovocné víno  cuvée moruše čiernej, višní a čiernych ríbezlí „Večernica“, červené  2023
Ovocné víno cuvée arónie a malín „Gaia“ červené  2022
Ovocné víno Z čiernych ríbezlí a josty „Letná noc“  červené  2023
Ovocné víno Z višní „Štedrý večer“  červené  2023
Ovocné víno Z višní typu sherry  červené  2023


 

Bosna a Hercegovina

 

Vinarija Domanica d.o.o., Čapljina

domano.ba 
Hercegovina vyrába víno už od staroveku s množstvom pôvodných odrôd viniča, ktoré sa dedili z generácie na generáciu. Toto jedinečné hrozno v kombinácii so stredomorským podnebím regiónu a pôdou bohatou na živiny vytvárajú vína s bezkonkurenčnou komplexnosťou a hĺbkou. Vinice Vina Domano sa nachádzajú v oblasti náhornej plošiny Dubrava, kde zaberajú celkovú plochu 40 hektárov. Plošina Dubrav má stredomorské podnebie s horúcimi letami a miernymi zimami, uspokojivým množstvom zrážok, kde počet slnečných hodín v jednom roku je 2300. Vinice sa nachádzajú v nadmorskej výške 430 metrov a je tu stály prietok. vzduchu, čo zabraňuje častému rozvoju chorôb vo vinohrade. Zloženie pôdy je bohatá zmes bridlice a humusu. Vinárstvo Domana disponuje modernou technológiou a vybavením od popredných svetových výrobcov ako Vaslin Bucher, TMC Padovan, Compart a Eurostar. Biele a ružové vína kvasia v nerezových tankoch, červené vína v drevených vinifikátoroch. Všetky nádoby sú vyrobené z dubu a nehrdzavejúcej ocele. Vinárstvo Domanu je tiež hrdými vlastníkmi najväčšieho dubového suda v Bosne a Hercegovine s objemom 16 230 litrov. 

ZOZNAM VÍN

Domano Žilavka biele suché 2021
Domano Blatina červené suché 2020
Domano Chardonnay biele suché 2022
Domano Žilavka Premium biele suché 2021
Domano Blatina Premium červené suché 2020
Domano Rosé Premium ružové  suché 2021
Domano Rosé Premium ružové  suché 2022
Domano Žilavka Selekcija biele suché 2021
Domano Blatina Selekcija červené suché 2019
Domano Cuveé Red červené suché 2022
Domano Trnjak červené suché 2019
Domano Pjenušac biele suché 2022
Domano Pjenušac Gold biele suché 2022


 

 

Maďarsko

 

Götz Winery, Tokaj

gotzpinceszet.hu 

Vinárstvo Götz je tradičná rodinná vínna pivnica. Už dlho je rodinnou víziou vyrábať vynikajúce vína vyrobené s mimoriadnou starostlivosťou od zberu až po fľašovanie v našich rodinných vinohradoch. Rodina Götzovcov pokračuje v regionálnej tradícii výroby kvalitných tokajských vín zberom hrozna z vlastných viníc, dozrievaním našich vín v našich stovky rokov starých podzemných pivniciach a plnením hotových produktov vo vlastnej distribučnej predajni.

ZOZNAM VÍN

Götz Furmint biele suché 2022
Götz Furmint biele suché 2023
Götz Furmint biele polosladké 2019
Götz Furmint biele polosladké 2022
Götz Muškát žltý biele polosuché 2022
Götz Muškát žltý biele suché 2023
Götz Muškát žltý biele polosladké 2022
Götz Muškát žltý biele polosladké 2023
Götz Cuvée – neskorý zber biele sladké 2020
Götz Samorodné biele sladké 2021
Götz Muškát žltý - neskorý zber biele sladké 2021
Götz Tokajský výber 6.putň. biele sladké 2019


 

Svet

 

Best Wines Distribution, celý svet

www.bwd.sk

Best Wines Distribution vznikla v roku 2016, spojením dvoch úspešných spoločností, Best Wines Slovakia a Emozioni. Spojili sa tak dlhoročné skúsenosti z obchodovania s vínami z celého sveta.Hlavným poslaním spoločnosti je poskytnúť prvotriedne služby vlastných sommeliérov, stabilitu, výnimočné portfólio tých najprestížnejších vín sveta, ale hlavne chce svojim klientom poskytnúť nezabudnuteľný zážitok z ochutnávania krásnych vín.Medzi hlavné poskytované služby patria návrhy, tvorba a údržba vínnych kariet, školenia personálu spolu s riadenými degustáciami priamo u vinárov, operatívne dodávky po celom Slovensku a vyspelý B2B objednávkový systém. Portfólio – všetky nami ponúkané vína prešli prísnou selekciou našich sommeliérov a na šírke a obnovovaní ich ponuky každodenne pracujeme. Snažíme sa o ich čo najefektívnejšie skladovanie aby sme boli schopní reagovať na každú objednávku v čo najkratšom možnom čase.

ZOZNAM VÍN

ŠUMIVÉ VÍNA

Ferrari Brut D.O.C. / FERRARI F.lli Lunelli / Trento, Taliansko

Crémant de Loire Blanc Brut / De Chanceny / Loire, Francúzsko

Cava Familia Rosé Brut / Marques de la Concordia / Cava, Španielsko

Prosecco Treviso Extra Dry DOC / Col Sandago / Veneto, Taliansko

Moscato Spumante Dolce / Bepin De Eto / Veneto, Taliansko

 

BIELE VÍNA

Gruner Veltliner Terrassen BIO / Weingut Huber, Traisental, Rakúsko

Sauvignon Blanc D.O.C. / Zorzettig / Friuli, Taliansko

Riesling Urban / Nik Weis / Mosel, Nemecko

 

ČERVENÉ VÍNA

Chiaramonte D.O.C. / Firriato / Sicília, Taliansko

Romanico / Teso La Monja / Toro, Španielsko


 

Najnovšie z Nevinne o Víne